יום שישי, 5 בפברואר 2010

שלו בקדיתא

הדבר היה ככה... איכשהו יצא שעידן הצליח להפתיע אותי עם ספר חדש של מאיר שלו "הדבר היה ככה". ממש לא ברור לי איך הצלחתי לפספס את החדשה המרעישה הזו, כי מבחינתי הכתיבה של מאיר שלו היא מתנה גדולה ועונג צרוף. כסופר שהתחיל לכתוב בגיל מאוחר יחסית, הוא מאוד פורה, לא בקצב שמספק את התאבון האישי שלי... (ולא בקצב המסחרי של רם אורן...), אבל בכל זאת, להצליח להפתיע אותי אחת לשלוש שנים עם ספר טוב, זה בהחלט מחווה שאני מעריכה!
את הספר קבלתי כבר לפני כחודשיים, ומיד היה ברור לי שזהו מאורע מספיק חשוב, המחייב התייחסות גאוגרפית ראויה. נוסעים לקדיתא, הודעתי לעידן, לחופשה זוגית אחרונה לפני הלידה ושם אקרא את הספר! ואכן, כך היה הדבר, בבוקרו של יום חמישי שעבר, נסענו לקיבוץ גבת, לסבאים שבעמק יזראעל, שם הופקדה בידיים אוהבות ה"אוצר" ומשם המשכנו צפונה לבקתה שלנו בהרים, בקתה בקדיתא.

החופשה עברה עלינו בנעימים, בשל מצבי הליוויתני המתקדם, מצאתי זווית קריאה אידאלית והספר נקרא כמעט בשלמותו בתוך סשן אמבטיות מתמשך. את הקריאה ליווה ניחוח הדרים של מלחי האמבט שהבאתי איתי מ-Lavido שבנהלל ובפטיפון ניגן לו תקליט ישן של אהובתי משכבר הימים (זה גם הזמן לוידוי מצמרר...): חוה אלברשטיין. כל זאת ובתוספת הורמונים של חודש שמיני...
החגיגה היתה גדולה... צחוק, דמע והקראת אנקדות נבחרות מהספר לבן זוגי, שהעמיקו את גומות החן המושלמות שלו.
כהרגלי, אשתף גם אתכם ואצטט שתי אנקדוטות. בראשונה, מתאר מאיר שלו את יחסיו של דודיו (אחיה המושבניקים של אימו) ואביו המשורר יצחק שלו:
"...הם ביקרו את דעותיו הימניות ולגלגו על ידיו השמאליות, והוא גמל להם בלעג מתוחכם משלו: בביקוריו הנדירים שם היה יורד אל סככת תרנגולי ההודו וצועק אליהם: "יחי הסוציאליזם!" כדרכם של תרנגולי הודו, ענו לו העופות המטומטמים במקהלה נלהבת של הסכמה, ושלו היה מחייך בנחת ואומר ולכל הנוכחים: "אתם רואים? ככה עושים את זה. זה קל מאוד..."

באנקדוטה נוספת, מתאר שלו את הכנת מרק העוף בילדותו, בבית סבתו הצבעונית, שבנהלל:
"...הכנת המרק של סבתא טוניה היתה מלאה התרגשות, כי תמיד נפתחה בפקודה: "לך אל החצר ותביא לי את..." וכאן ציינה את צבעה או את שמה של אחת התרנגולות. אצל השכנים, כך הסבירה לי, מבשלים מרק עוף לפי העיקרון הידוע של "כאשר המושבניק חולה או כאשר התרנגולת חולה". אצלה לא. היא ניהלה מעקב אחרי המטילות שבחצר וידעה מי מטילה יותר ומי פחות. תרנגולת שהמעיטה להטיל קיבלה את כינוי הגנאי "תרנגולת שלא משתדלת", ואם עמדה במריה ובעצלותה, נבחרה לעלות על שולחן השבת של המשפחה..."  
אנחנו אמנם לא אכלנו עופות בקדיתא, אבל בחדר האוכל החינני שבמקום, ביחד עם ארוחות הבוקר הטריות והנפלאות שהוגשו לנו באהבה גדולה, מצאנו על אחד המדפים עוד ציטוט של מאיר שלו, שגרם לנו לחייך בהסכמה:
"...כל המתנות זה כלום דבר. כסף נגמר, בגד נקרע, צעצועים נשברים. אבל ארוחה טובה נשארת בזיכרון, משמה היא לא הולכת לאיבוד כמו מתנות אחרות. את הגוף היא עוזבת כל כך מהר, אבל את הזיכרון כל כך לאט..."
(יעקב שיינפלד "כימים אחדים"/ מאיר שלו).
מבחינתי, מאיר שלו הוא גאון (לא פחות!). בשפתו המיוחדת הוא מפליא לנסח בצורה כל כך מרהיבה ומדוייקת תובנות וזיכרונות שהוא אוסף איתו. אני קוראת את כתביו ולא מפסיקה לחייך... אם יש מישהו שהייתי שמחה לשבת איתו לארוחת ערב, זה האדון שלו... אז מה אתה אומר מאיר? ארוחת ערב ב"מחניודה"? אני מזמינה... רוצה להחזיר לך מתנה.

ואפרופו ארוחה טובה במסעדה טובה, אנחנו חייבים גם תודה גדולה לבועז קוינטנר מ"בועז מבשל", שאירח אותנו לארוחת טעימות מופלאה בביתו שבמצפה הילה. בועז הקים את מסעדת "קפריצ'וזה" הניפלאה ששכנה בזמנו בשנקין פינת פייארברג. אני, באותה תקופה סטודנטית לעיצוב במכון הטכנולוגי בחולון ושכנה של המסעדה, הבנתי שזו הדרך היחידה לאכול טוב בתקופה הסטודנטיאלית שלי, ושימשתי במקום כמלצרית מיתולוגית, בימיה היפים, עד שהמסעדה נסגרה.

ומי זאת כאן נתפסה בעדשת מצלמתו של הבעל, כשהיא "סוחבת עבודה" לחופשה... אודה ולא אבוש, כי היות ואני מתעקשת להתפרנס מתחביביי, נהנתי מאוד להקים לעצמי במקום מעין סטודיו מאולתר ולחבר כמה חרוזים יפים ביחד לתכשיטי האהובים...

תכשיטי "וינטאג' פלר" מתארחים בקדיתא... ט"ו בשבט 2010

ממליצה לכם (ובעיקר לכן...) להכנס לקטלוג האינטרנטי של "וינטאג' פלר" שם תמצאו תכשיטים חדשים שהוספתי וגם להזמין מתנה רומנטית במיוחד, שתספיק להגיע אליכם בדואר בדיוק לולנטיין דיי... או ליום האם (תסלחו לי על הארכאיות, אבל מה זה לוקחים לנו את היום?).

לסיום אני רוצה להודות למשפ' גולדמן היקרה על האירוח המושלם בקדיתא וכמובן גם על רוטב הפסטו האגדי שנעשה במקום וניתן לנו במתנה. מיותר לציין שהוא כבר חוסל?

ניתן לקרוא עוד פוסטים שכתבתי על ביקורים קודמים בקדיתא:

17 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

אחותי

יש מה ללמוד ממך ומה לקנות ממך !

גדולה וגדלה עם החיים !

ציפי

yasmin אמר/ה...

חווית הביקור בקדיתא, באיזור הזה חייתי ב-10 השנים האחרונות, עובר כל כך נכון, כל כך קסום...העבודות שלך נפללללאות! מצפה לבאות!
יעל

tamari* אמר/ה...

ההריון הולם אותך! את ממש יפיפיה!

ofra אמר/ה...

אין ספק שאת יודעת להנות מהחיים, כל פוסט שלך תאווה לעיניים. אל תפסיקי

ענת אמר/ה...

מקסים ,הכל ,השיתוף ,התמונות,הנוף התכשיטים,תודה
ענת

אנונימי אמר/ה...

קרן,
אני עוקבת אחר הפוסטים שלך בכמיהה

הכל כל כך יפה ומקסים

מחכה כבר להגיע אליך לסטודיו

ושובל חברות כבר רוצות גם לבוא אחריי

ליפז מושקט
עבודה נכונה לעסקים עם פייסבוק
http://www.facebook.com/FaceForBiz

יעל.קיפודים אמר/ה...

פוסט יפהפה וקסום ויש בו את כל שאהבה נפשי - מאיר שלו וחוה אלברשטיין, מלויים בצילומים מרהיבים - נפלא!

יעל פלג אמר/ה...

כל כך כל כך יפה!

אנונימי אמר/ה...

נראה שהיתה לכם חופשה קסומה!!

התכשיטים שאת יוצרת מקסימים,אני מממעטת מאוד לענוד תכשיטים, אבל בהחלט אוהבת לראות דברים יפים!!
אגב, גרמת לי לחייך שכתבת על מצבך הלוותני ,ובעצם מצאת לך מנוחה במים
כראוי לבע"ח ימי :-).

שבוע טוב!!!

דליה ב

אנונימי אמר/ה...

זה מדהים כמה כל פוסט אצלך מצליח להדביק אותי חזק לספה ועל כל תמונה אני מסתכלת 3-4 פעמים כדי להכיל את כל הפרטים שבה.
נהניתיי מאוד מהפוסט הזה ומתמונותיו נראה כי מאוד נהינתם וכמובן שתכשיטייך מצליחים לרגש אותי בכל פעם מחדש.

שבוע נפלא
חיפושולי

אנונימי אמר/ה...

איזה יופי של תמונות.
את ממש מצליחה להעביר את התחושה של המקום ושל מצב נפשך.

עשית לי חשק לרבוץ באמבטיה עם ספר טוב משלי..(אומנם לא מאותו הז'אנר..) אבל עדיין.
תודה!

ננה_בננה

ענתוש אמר/ה...

א- מחייה ( באידיש) זה משו איתך..תענוג..אני קוראת לאט לאט את הפוסטים ומסתכלת ארוכות שלא יגמר מהר.עכשיו לקטע ההריוני אז חמסה חמסה
שום בצל דגים יום חמישי וטפו וכל השאר, את נראית מקסים ואני מקווה שתהיה לך לידה קלה עם גוזלית מדהימה.
ובריאות ואושר ושמחה והכל + עוד.

רינת אמר/ה...

אני רוצה את החולצה הסגלגלה שלך!!! כליויתנית בעצמי באמצע חודש שישי החולצה שלך כלכך מצאה חן בעיני, היא נראית מתאימה בדיוק לתקופת מעבר.

אז מהיכן היא??

רינת

karen shavit אמר/ה...

הי רינת,
החולצה מ"נקודה בכפר" במושב עשרת:
http://www.nekuda.biz/mekuda_place_p3.html
קניתי שם שתיים,
אחת סגלגלה עם נקודות לבנות
והשניה סגלגלה עם פרחים קטנים רומנטים,
הן של Green Gate ואני נהנית מהן מאוד.
בנוסף הן כעת בסייל של 50% הנחה,
225 ש"ח במקום 450 ש"ח.
תהני מהקניה ותמסרי ממני ד"ש לתמי...
בהצלחה בהמשך ההריון.

רינת אמר/ה...

היי קרן
תודה
עכשיו יש לי תרוץ נוסף לנסות להגיע לאזור שלכן חוץ מאשר לחגיגת יום הולדת שנה ואז אני ארכוש לי חולצה. הבת שלי מאוד תשמח זה הצבע החביב עליה.

רינת.

שולי אמר/ה...

איזו מתוקה את , כל כך כיפי ונכים לקרוא ולראות את היצירתיות שלך.
כמוך אהבתי מאוד את הספר של מאיר שלו.
ובפעם הבאה שאת מבקרת בהילה או בסביבה אתם מוזמנים , עשית לי חשק גדול לפגוש אותך.
לידה קלה , כמו שכתוב בכתובים היהודים כתרנגולת - בכל פעם שאני רואה את המשפט הזה אני חושבת לעצמי : האם האדם שכתב זאת הטיל ביצה בימיו.
.

miri davidovitz אמר/ה...

ביקור יפה

אודות